Jak si vyrobit dekorace do domácnosti z pryskyřice: Návod a tipy od profesionálů

Pokud máte rádi ruční práce a tvoření, určitě vás baví i výroba různých dekorací a ozdob do domácnosti. Hodně zajímavé jsou dekorace z pryskyřice a můžete si je vyrobit i doma. Tato látka tvrdne do podoby odolného plastu a umožní vám vytvářet různé tvary.

 

Pryskyřice se používá především při výrobě šperků, ale můžete si z ní vyrobit i různé dekorace do bytu či kanceláře. Dá se odlévat do netradičních tvarů nebo přímo strukturovaných forem. Velmi oblíbené jsou orgonity ve tvaru kuželu a pyramidy.

Výhodou je její široké použití a možnost zalévání po vrstvách. Do pryskyřice můžete zalévat skoro cokoliv pevné, různé kameny, minerály, přívěsky, mušle, drobné sošky, kovové špóny, v podstatě cokoliv vás napadne. Pryskyřice se dá obarvit pigmentem nebo doplnit o třpytky.

Základní materiál pro výrobu dekorací z pryskyřice

Výběr vhodné pryskyřice

 

Pro výrobu šperků, dekorací a menšího zalévání nábytku je výbornou volbou epoxidová pryskyřice. Můžete si vytvořit vlastní svícny, podložky, vázy, ozdoby nebo oblíbené orgonity ve tvaru kuželu a pyramidy. Na desce stolu si můžete do pryskyřice zalít oblíbené fotky, pohledy a drobné upomínkové předměty z dovolené. Nebo vytvořit zajímavý efekt vylitím prasklin ve dřevě, např. u jídelního stolu.

 

Epoxidová pryskyřice velmi rychle tvrdne a vyznačuje se vysokou pevností a odolností. Je odolná vůči vodě i chemikáliím. Je možné ji vybrousit a vyleštit. Můžete ji před použitím také obarvit pigmentem nebo vylepšit třpytkami.

 

Při práci vždy dbejte zvýšené bezpečnosti. Vše si raději připravte dopředu a dostatečně po ruce. Pracujte na stole s ochrannou podložkou a v dobře větrané místnosti. Nezapomeňte na ochranný oděv, rukavice a brýle.


Jak si vyrobit dekoraci z pryskyřice krok za krokem

michani_epoxid


Pro práci s pryskyřicí si připravte:

- dostatečně velkou pracovní plochu

- ochranné oblečení, rukavice, brýle a respirátor

- ochranu pracovní plochy (staré noviny, karton, pevný ubrus)

- nádobu pro smíchání složek pryskyřice (tvrdilo, pigment, třpytky)

- dřevěnou špachtli na míchání

- silikonovou formu vybrané dekorace

- ořezávací nůž, jemný smirkový papír, leštidlo

 









Co vše můžete použít pro výrobu dekorace

Připravte si:

  • epoxidovou pryskyřici – Hahn Color EPOX (pryskyřice + tvrdidlo)
  • separátor pro oddělení pryskyřice a formy (např. separační vosk)
  • barevný pigment
  • třpytky

Co můžete do dekorace zalít:

  • mušle a kameny
  • minerály různých tvarů
  • drobné pevné předměty
  • fotky a obrázky

Postup výroby dekorace z pryskyřice 

  1. Čistou formu ošetřete separátorem. Bude se vám pak hotová dekorace lépe vyndavat z formy a zabráníte jejímu poškození. Formu tak můžete použít opakovaně.

 

  1. Smíchejte potřebné množství pryskyřice s tvrdidlem v přesném poměru, který je uvedený v pokynech od výrobce. Tady pracujte obzvlášť důkladně.

 

  1. Přidejte barevný pigment a třpytky. Opět celou směs důkladně promýchejte. Tento krok můžete vynechat, nebo pigment a třpytky kombinovat a dávkovat podle vašeho uvážení.

 

  1. Nalijte pryskyřici do formy a nechte ji v klid stuhnout. Pokud chcete zalévat fotky či předměty, postupujte po částech. Nalijte vždy jen nezbytnou část, vložte fotku a dekorace a nechte pryskyřici ztuhnout. Poté nalijte zbytek pryskyřice nebo postup opakujte podle potřeby. Myslete na to, že dekoraci tvoříte vzhůru nohama.

 

  1. Dodržte předepsanou dobu tvrdnutí. Poté dekoraci vyndejte z formy a odstraňte přebytek pryskyřice na okrajích (ořezávacím nožem).

 

  1. Dekoraci můžete ještě vybrousit a vyleštit. Hotovou dekoraci můžete vybrousit jemným smirkovým papírem, ošetřit oživovačem lesku, nebo jenom vyleštit jemným hadříkem.

 

  1. Bubliny, které vystoupily nahoru můžete po vytvrzení vybrousit a spodní část dekorace vylít znovu.

Jak dosáhnout nejlepšího výsledku 

Důležitou zásadou při práci s pryskyřicí je stejná teplota okolního prostředí, pracovní plochy a všech použitých komponentů a nástrojů. Pokud má nějaká součást výrazně rozdílnou teplotu, vede to ke vzniku bublin, protože ochlazovaná část směsi houstne, tuhne pomaleji a v místě styku pak vznikají bublinky. Rovněž teplota při odlévání i při vytvrzování by neměla příliš kolísat a udržovat se co možná nejstálejší.

 

Profesionální výrobci mají své pracovní prostory klimatizované a někteří z nich, používají i vodou či vzduchem chlazené licí stoly (pro odvod tepla). Obecně platí, že optimální rozmezí teplot pro práci s litím pryskyřice se pohybuje mezi 20–25 °C. 



Při lití pryskyřice na dřevo nezapomeňte na penetraci

epoxid_nalevani


Pokud byste chtěli vytvořit dekoraci na dřevěném základě, je potřebné zabezpečit podklad proti savosti. Použijte kvalitní penetraci Hahn Color EPOX penetrace rapid. Tento rychlý penetrační epoxidový nátěr se používá pro uzavření propustnosti dřevěného povrchu. Minimalizuje se tím také množství bublinek prostupujicích do následné vrstvy pryskyřice. Vytvrzení penetračního nátěru trvá 3–6 hodin, proto si podklad připravte dopředu. Poté plochu vylijte pryskyřicí, ať už s dekoracemi, fotkami, třpytkami nebo jen tak.

 

Postup je pak stejný jako u výroby dekorace z formy. Můžete si takto vyzdobit rám obrazu a zrcadla, podložky pod hrníčky, jídelní tácy nebo obrázky.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz